Jak przeżyć atak paniki?

Pierwszy raz przeżyłam atak paniki dwa lata temu, podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Teraz, po śmierci mojej mamy, po raz kolejny doświadczyłam takich ataków, jednak depresja nie wróciła. Poniżej zebrałam myśli i działania, które pomagają mi poradzić sobie z paniką. Oprócz tego od dłuższego czasu uczęszczam na psychoterapię i zażywam tabletki przeciwlękowe.

 • Lęk mnie nie zabije.

Czasami, gdy ogarnia mnie paraliżujący strach, mam wrażenie, że umrę. Zawroty głowy, palpitacja serca, szybki, spłycony oddech powodują, że zaczynam się martwić o własne życie i zdrowie. Czuję wtedy, że zupełnie straciłam ze sobą kontakt. Moje ciało jest zamrożone w miejscu, ale gotowe do ucieczki. Mimo, że jest mi zimno, czerwienię się. W takich momentach po prostu staram się przypomnieć sobie, że jestem w stanie to przeżyć.

 • Lęk pojawia się, nasila, a później przechodzi.

Z doświadczenia wiem, że ataki paniki, mimo że są bardzo intensywne, nie trwają długo (po 10-15 minutach lęk słabnie). Niezależnie od tego, jak ogromnego strachu i bólu w danym momencie doświadczam – to mija. Zaciskam pięści i staram się przetrwać ten najtrudniejszy moment.

Przed napisaniem tego tekstu zapytałam się na naszej zamkniętej grupie wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi „Uskrzydleni” o to, jak Wy radzicie sobie podczas ataków paniki. Byłam ciekawa Waszych sposobów, a także przemyśleń. Poniższy komentarz jednej z użytkowniczek szczególnie mnie poruszył:

Gdy jestem w takim stanie wiem, że sama go nie zatrzymam, więc poddaję się mu, choćbym miała krzyczeć, płakać i zwijać się z bólu – mam świadomość, że to pewnego rodzaju ‚oczyszczenie’. Wyrzucam z siebie wszystkie złe emocje, to wszystko ze mnie wypływa i gdy emocje przechodzą czuję się lepsza a przez to, że to przetrwałam, także silniejsza.

 • To ja mam emocje, a nie emocje mają mnie.

To następna myśl, która pomaga mi poradzić sobie z lękiem – pozwala popatrzeć na emocje zupełnie inaczej, a także daje większe poczucie kontroli nad tym, co się ze mną dzieje.

 • Martwiąc się o to, że znów ogarnie mnie strach, tylko go potęguję.

Po pewnym czasie pojawił się u mnie lęk przed lękiem. Martwiłam się, że dostanę ataku paniki w miejscu publicznym – na ulicy, w sklepie, podczas zajęć z matematyki. Jednak gdy uświadomiłam sobie, że w ten sposób tylko pogarszam swój stan, przełamałam się i z większą odwagą zaczęłam wychodzić do ludzi.

 • Bezpieczny kącik pozwala wrócić do siebie.

Gdy pojawia się silny lęk, znajduję miejsce, w którym czuję się bezpiecznie. Najczęściej zamykam się u siebie w pokoju, owijam się szczelnie ulubionym kocykiem i przytulam Gamonia (mój miś pluszowy, którego dostałam, aby mi towarzyszył w szpitalu psychiatrycznym, do tej pory siedzi u mnie na łóżku).


Warto także dbać o dobre samopoczucie na co dzień, dlatego wysypiam się, staram się odżywiać mądrze i zdrowo, otaczam się pozytywnymi ludźmi, dbam o kontakt z naturą. W ciągu dnia zawsze znajduję chwilę dla siebie, aby móc odetchnąć. To dodaje sił.

W powyższych punktach starałam się zawrzeć jak najwięcej, myślę jednak, że niemożliwe jest podanie gotowej instrukcji na to, jak przetrwać ataki paniki. Każdy z nas jest inny, różnie reaguje na stresujące sytuacje, zmaga się z innymi trudnościami.

Istnieje wiele różnych zaburzeń lękowych. Jeżeli nie potrafisz poradzić sobie z silnym lękiem – zgłoś się po pomoc do psychologa lub lekarza psychiatry. To nie wstyd. 

data: 22 Maja 2017 o 21:03
zdjęcie: autor: Rene Asmussen licencja: Creative Commons 2.0
tekst: autor: Amelia Gruszczyńska

2 thoughts on “Jak przeżyć atak paniki?

 1. Czesc
  Twuj tekst jak zawsze udany :)przyda sie mi dzisiaj
  Ja dostaje bardzo silnego lenku przed szkola przesto jestem na inwidualnym w domu przychodza do mnie nauczyciele ale i tak sie boje nie umiem sobie z tym poradzic . Ale dzisiaj chce zrobic krok ku lepszemu mimo ze sie boje i pujsc do lekarza po pomoc . Nie cgce ciongle sie bac niestety sama siebie nie rozumiem
  Pozdrowienia dla amelki i inych porcelanowych aniolkuw ❕❕❕❕❗❗❗❗
  DZB

  wiesz ja tez mam jednego ulubionego misia smieje sie ze tez ma zabuzenia psychiczne jest nienaturalnie chudy przez co wydaje sie zmartwiony i smutny dzienki temu jest mi bliszy Zawsze towarzyszy mi gdy zasypiam i jak sie budze z koszmaruw .

 2. Ja rowniez lepiej funkcjonuje dzieki lekom i bede je brala tak dlugo jak to bedzie konieczne mam meza wspaniala coreczke i chce byc zdrowa u rafisna takze dla nuch kocham ich najmocniej na swiecie leki nie piwoduja u mnie zadnych skutkiw ubocznych bo sa dobrze dobrane jazdego dnia ciesze sie ze zyje i to jest najwazniejsze

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.