Pomoc małym pacjentom oddziału psychiatrii.

29 stycznia 2016 ruszyła nasza kampania crowdfundingowa „Pomoc małym pacjentom oddziału psychiatrii”, która miała na celu zakup nowego wyposażenia do sal terapii Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii na Dziecięcym Oddziele Psychiatrycznym.  W przeciągu dwóch miesięcy udało nam się zebrać 121% potrzebnych środków. Jedną z pierwszych osób, która wsparła projekt była Justyna Steczkowska. Poparcie naszej inicjatywy znalazłyśmy u wielu osób, a jedną z nich był również Marek Piekarczyk. Projekt oficjalnie zakończył się 6 czerwca 2016 roku.

Pomysłodawczynią projektu była Amelia, założycielka grupy wsparcia “Porcelanowe Aniołki”: – W ostatnie wakacje doświadczyłam epizodu depresji, po wielu trudnych przeżyciach. Niestety, wymagało to hospitalizacji. Przez lipiec i sierpień byłam pacjentką Psychiatrycznego Oddziału Dziecięcego w MCN w Józefowie. Otrzymałam tam ogromną pomoc terapeutyczną i lekarską oraz wsparcie przy poukładaniu spraw rodzinnych. Był to dla mnie trudny, ale bardzo znaczący czas, dzięki któremu nauczyłam się wielu wartościowych rzeczy.  Dobrze znam wszystkie sale dostępne dla pacjentów, dlatego wiem, czego jeszcze tam brakuje. Znam mnóstwo wrażliwych i utalentowanych osób stamtąd, które zmagają się z chorobą i wieloma trudnościami zewnętrznymi. Dlatego tak ważne dla mnie jest, żeby pomóc im się rozwijać! 

Amelia jako osoba niepełnoletnia nie mogła same założyć projektu. W działaniach wsparła ją mama – Anna Kaszubska – pedagog, animatorka, wykładowca, wolontariuszka, pisarka.

Cel projektu

Celem projektu był zakup wyposażenia do sali sportowej i sali cichej terapii na Psychiatrycznym Oddziale Dziecięcym w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie.

Obydwie sale służą małym pacjentom do relaksu, wyciszenia, terapii, zabawy i nauki. Takie miejsce jest na oddziale niezbędne, aby każdy pacjent mógł znaleźć chwilę ciszy, a także korzystać z dobrodziejstw jakie daje ruch. Wpływa to znacząco na skrócenie ich czasu pobytu poza domem, na terenie szpitala. Dzieci przebywające w szpitalu zmagają się nie tylko z problemami zdrowotnymi natury psychicznej, ale także z ogromną tęsknotą za domem, jak również kłopotami w relacjach z rodziną i rówieśnikami.


pomoc

Zakończenie projektu

W dniu 6 czerwca 2016 roku oficjalnie ukończyłyśmy projekt „Pomoc małym pacjentom oddziału psychiatrii”.  Tego dnia odwiedziłyśmy Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie i spotkałyśmy się z Panią Ordynator, Doktor Jolantą Paruszkiewicz.

Pani Ordynator osobiście oprowadziła nas po oddziale, abyśmy mogły zobaczyć jak służą małym pacjentom podarowane przez nas przedmioty. Tam, gdzie było to możliwe, wykonałyśmy trochę zdjęć, nie naruszając prywatności pacjentów.

Odwiedziłyśmy salę cichej terapii oraz salę sportową, a także salę do zajęć kulinarnych. Z radością  patrzyłyśmy jak zakupione przez nas przedmioty cieszą kolorem i funkcjonalnością. Amelka podczas dokonywania zakupów zwracała szczególną uwagę na bezpieczeństwo oraz przydatność wszystkich produktów. Ze względu na specyfikę oddziału nie mogły one być wykonane ze szkła, ani posiadać ostrych rogów, nie mogły składać się ze zbyt małych elementów. Dlatego wybrałyśmy gry planszowe i układanki wykonane z drewna, ramki z plastikowymi „szybkami” i bardzo dbałyśmy o to, by kocyki, poduszki, hamaki, namiot oraz klocki były z przyjaznych i przytulnych materiałów, jednocześnie łatwych do utrzymania w czystości.

W tamtym momencie na oddziale przebywało bardzo dużo małych pacjentów – aż o jedenaścioro dzieci za dużo, co pokazuje, iż, faktycznie, w Polsce jest niewystarczająca liczba odpowiednio przygotowanych placówek do pracy z dziećmi. Tym bardziej, projekty wspierające specjalistów decydujących się na tak odpowiedzialną i trudną pracę w niełatwych warunkach, są ważne i potrzebne, a wręcz konieczne.

Kilka faktów na podsumowanie:

  • zakupiłyśmy produkty za kwotę 4863,52 zł, (kwota do dyspozycji po pobraniu przez wspieram.to prowizji: 4877 zł)
  • kupiłyśmy 107 produktów,
  • przejechałyśmy ok. 400 km,
  • poświęciłyśmy ok. 60 godzin na pracę na rzecz tego projektu,
  • zaangażowałyśmy 63 osoby,
  • od pomysłu do ostatecznego zamknięcia projekt trwał 172 dni.

Zachęcamy do zapoznania się z rozliczeniem projektu i podziękowaniem napisanym przez Panią Ordynator, Doktor Jolantą Paruszkiewicz.

A my?
Jesteśmy zmęczone, zadowolone, dumne, szczęśliwe i naładowane siłą na rzecz kolejnych wyzwań.

Dziękujemy za każdą poświęconą nam minutę, każdą wpłaconą złotówkę.
Tak właśnie zamieniamy słabość w siłę. 🙂