Mój przyjaciel chce popełnić samobójstwo

Co zrobić, kiedy Twój kolega/koleżanka mówią o tym, że chcą popełnić samobójstwo lub wiesz, że się tym interesują (czytają na ten temat, przeglądają strony Internetowe, mówią, że nie chcą żyć, że życie jest bezsensu, dokonują samookaleczeń lub mówią o tym itp.)?

Pamiętaj, że jako dziecko sam nie jesteś w stanie pomóc osobie, która myśli o samobójstwie! Pamiętaj, że osoby, które mają myśli samobójcze lub chcą odebrać sobie życie przeżywają poważne trudności!

Jeśli chcesz pomóc, nigdy nie trzymaj tego w tajemnicy! Powiedz o tym osobie dorosłej, której ufasz – mogą być to rodzice, nauczyciele w szkole, pedagog lub psycholog szkolny, ktoś z rodziny, sąsiad, itp.

Jeśli nie masz takiej osoby, możesz:

  • zadzwonić pod numer alarmowy 112 – numer ten działa zawsze! Nawet jeśli nie masz środków na koncie ani nawet karty SIM. Nie musisz znać adresu zamieszkania/pobytu tej osoby! Wystarczy, że podasz wszystkie dane, które znasz, np. imię i nazwisko, szkołę, klasę itp.
  • zadzwonić do Telefonu Zaufania

Jeśli powiedziałeś/aś o tym osobie dorosłej i czujesz, że ta osoba zbagatelizowała tą informację, nie wahaj się powiedzieć o tym innej osobie dorosłej! Dorosłym też może być trudno poradzić sobie z taką wiadomością!

Pamiętaj, że informując o tym dorosłych, nie jesteś zdrajcą, donosicielem, złym przyjacielem! Tylko w taki sposób możesz uratować komuś życie!

Osoba, która ma myśli samobójcze lub chce odebrać sobie życie jest w dużym kryzysie. Może wówczas:

  • szantażować Cię, np. że jeżeli czegoś dla niej nie zrobisz, to się zabije
  • prosić Cię o dochowanie tajemnicy, np. żebyś nikomu o tym nie mówił z obawy przed reakcją rodziców
  • namawiać Cię, żebyś pomógł jej popełnić samobójstwo lub popełnij je razem z nią
  • przekonywać Cię, że jest to dla niej jedyny sposób poradzenia sobie z trudną sytuacją
data:  3 Lut 2017 o 15:01
tekst: autor: Fundacja Zobacz Jestem, zobaczznikam.pl

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111

Telefon jest bezpłatny, anonimowy, czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 22.00.

“Masz problem? Czujesz smutek, złość, bezsilność? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy grupą osób pomagających poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Możesz opowiedzieć nam o tym, co przeżywasz.”

Więcej informacji: link

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

Telefon jest bezpłatny, anonimowy, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.00.

“Specyfiką Dziecięcego Telefonu Zaufania jest jego dwoisty charakter z jednej strony jest to telefon zaufania, z drugiej pełni on również rolę telefonu interwencyjnego. Psycholodzy, pedagodzy, prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.”

Więcej informacji: link