O nas

Porcelanowe Aniołki – portal o depresji nastolatków to niezwykła inicjatywa, która wyrasta z ogromnego zapotrzebowania  młodych ludzi na informacje o depresji: jej przyczynach, objawach, leczeniu, zwycięskim pokonywaniu choroby.

Zalążkiem naszego portalu jest blog „Porcelanowe Aniołki”, na którym główną grupę autorów stanowią nastolatki reprezentujące jednocześnie grupę docelową. To, za co cenione są treści na blogu i co podkreślają nasi czytelnicy to poczucie wspólnoty, troska, zrozumienie i autentyczność. Wymienione wartości to kapitał na którym budujemy pożyteczną inicjatywę, dającą wszechstronne wsparcie nastolatkom i ich otoczeniu. Popularność bloga, a także ogromne zainteresowanie tematem sprawiły, że ta inicjatywa właśnie nabiera kształtów profesjonalnej platformy.

Naszym celem jest wspieranie dzieci i młodzieży z depresją. Chcielibyśmy w jednym miejscu zgromadzić możliwie jak najbogatszą bazę wiedzy, doświadczeń, narzędzi wsparcia oraz zwykłej życzliwości i zrozumienia dla potrzeb młodych ludzi. Chcemy także pomagać osobom w ich najbliższym otoczeniu: rodzicom, nauczycielom, rówieśnikom. Oni również  mają oczekiwania w zakresie profesjonalnej wiedzy, wymiany doświadczeń, wskazówek, źródeł wsparcia, skutecznych metod pomocy najbliższym.

W przygotowywanych przez nas treściach nie może zabraknąć profesjonalnego wsparcia ze strony środowiska psychiatrów i psychoterapeutów. Dlatego oprócz ekspertów przez doświadczenie, zapraszamy do współpracy jak najszerszą grupę specjalistów i ekspertów medycyny; psychiatrii i psychologii, tak aby nasza platforma była miejscem nie tylko przyjaznym, ale także holistycznie zabezpieczającym potrzeby naszych Czytelników.

Jako grupa osób dotknięta bezpośrednio lub pośrednio depresją wiemy, że w Polsce nie ma narzędzi diagnozujących chorobę u dzieci i młodzieży. Wiemy jak potrzebne jest takie instrumentarium i jak ogromny wkład pracy jest potrzebny do jego stworzenia. Naszymi działaniami i ogromnym zaangażowaniem chcielibyśmy  spowodować, aby w Polsce takie narzędzia powstały.

Oni tworzą portal:

Blog Porcelanowe Aniołki założyła w 2016r. pełna pasji nastolatka Amelia Gruszczyńska. Pełnił on kilka funkcji: był przede wszystkim elementem autoterapii dla Amelii i autorów, których zaprosiła do współtworzenia treści. Amelia zmagająca się z depresją odważnie opowiedziała o swoich doświadczeniach, które dziś stanowią źródło cennej wiedzy dla innych nastolatków i ich najbliższych.

Niemal 16-letnia dziś  Amelia intensywnie angażuje się w liczne akcje wspierające walkę z chorobą, włącza się w kampanie medialne, bierze udział w spotkaniach, kongresach, konferencjach, bardzo aktywnie uczestniczy w rozwijaniu inicjatywy Porcelanowych Aniołków.

W jej działaniach wspiera ją Rafał Szymański, ekspert w dziedzinie nowych technologii. To dzięki jego pracy blog powstał i to Rafał dba o jego administrowanie i pozycjonowanie w sieci. Rafał jest ojcem Alicji, która z Amelią zaprzyjaźniła się podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Jest rodzicem, który również może dostarczyć bogatej wiedzy nt. doświadczeń z chorobą dziecka, włączając w nie także próbę samobójczą.

Fakt, że życie każdego z twórców portalu naznaczyła depresja stanowi o sile i wiarygodności przekazu.

Wspiera nas Urszula Dziewit, dziennikarka, i PR manager z bogatym doświadczeniem w mediach. Dobry duch licznych akcji i inicjatyw społecznych. Dba o komunikację wewnętrzną i zewnętrzną Porcelanowych Aniołków.

Zamieniamy słabość w siłę!

Autorami naszych tekstów są  głównie nastolatki, które po wygranej walce z depresją postanowiły mówić głośno o przebytej chorobie, obalając krzywdzące stereotypy. Depresja może dotknąć każdego z nas, również dzieci, i nie jest to powód do wstydu!
  • Na podstawie własnych doświadczeń i dzięki pomocy specjalistów informujemy społeczeństwo o przyczynach, skutkach, objawach, przebiegu i leczeniu depresji;
  • Uświadamiamy, że jedyną skuteczną metodą na uwolnienie się od chronicznego cierpienia w depresji, jest leczenie – ważne są tu zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia, a w niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.
  • Uwrażliwiamy na to, jak negatywny wpływ na chorych mogą mieć zakorzenione w potocznym myśleniu stereotypy, dotyczące depresji i innych zaburzeń psychicznych.
  • Podpowiadamy jak radzić sobie z trudnymi emocjami oraz wskazujemy alternatywy dla destrukcyjnych zachowań (np. samookaleczanie).
  • Angażujemy się w kampanie społeczono-edukacyjne np. “Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.” (link ) lub “Zobacz Znikam” (link)
  • Organizujemy zbiórki dla dziecięcych szpitali psychiatrycznych (zbiórka prezentów bożonarodzeniowych w grudniu 2015 r, i kampania crowdfundingowa “Pomoc małym pacjentom oddziału psychiatrii” – (link)
Jesteśmy przykładem tego, że słabość można zamienić w siłę!

Zacznij działać z nami!

Jeśli podoba Ci się nasza inicjatywa i chcesz działać razem z nami – napisz do nas!

Nie jest to mail interwencyjny.

Jeżeli przeżywasz coś trudnego, czujesz się samotny/a, smutny/a lub zły/a, chcesz się okaleczyć, masz myśli samobójcze – skontaktuj się z telefonem zaufania.

  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12
  • Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123
  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Twojego bądź drugiej osoby zadzwoń na numer alarmowy 112.