“Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać.” – recenzja książki

Depresja nastolatków jest zjawiskiem coraz powszechniejszym. Badacze szacują, że aż 20% młodych osób doświadczy do osiemnastego roku życia przynajmniej jednego jej epizodu. O depresji mówi się dużo, jednak cały czas wiemy o niej zdecydowanie za mało. Objawy choroby często mylone są z okresem dojrzewania lub zostają odebrane jako przejaw lenistwa czy słabości. 

„Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać, zrozumieć i pokonać” jest pierwszym w Polsce poradnikiem o depresji skierowanym zarówno do młodzieży, jak i rodziców oraz nauczycieli. To ogromny krok w kierunku przełamania tabu, a także edukacji i leczenia. Autorzy – Artur Kołakowski , Konrad Ambroziak i Klaudia Siwek – są wybitnymi specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Pisząc książki bazowali na swojej szerokiej wiedzy, badaniach naukowych, ale także własnej praktyce klinicznej.

Oswoić się z depresją

Książkę wyróżnia przede wszystkim to, że przekazuje trudną wiedzę w przystępny sposób. Daleko jej do podręcznika, pełnego niezrozumiałych słów. Autorzy oswajają czytelnika z depresją i podkreślają, że powinniśmy myśleć o niej, jak o każdej innej poważnej chorobie. Odpowiadają na pytania; czym jest depresja, jak ją rozpoznać, a także jakie są jej przyczyny. Pomagają ją zrozumieć i zaakceptować. W książce w wyczerpujący sposób omówione jest również leczenie, które różni się od tego, jakie stosowane jest wobec dorosłych. W publikacji znajdziemy także informacje dotyczące psychoterapii, farmakoterapii i hospitalizacji.

Książka odczarowuje mity dotyczące tamatów budzących tak wiele emocji jak samobójstwo i autoagresja. Uczy, w jaki sposób reagować i wspierać. Oprócz teorii znajdziemy w niej także praktyczne wskazówki i ćwiczenia zarówno dla dorosłych, jak i nastolatków. Autorzy piszą także o “maskach depresji”: nadużywaniu substancji psychoaktywnych, spędzeniu mnóstwa czasu w internecie, czy anoreksji. Liczne grafiki, schematy, rysunki i komiksy sprawiają, że omawiane treści stają się proste do zrozumienia.

Żałuję, że nie miałam okazji zapoznać się z tą książką wcześniej, gdy zaczęłam mieć problem z obniżonym nastrojem i pojawiły się objawy depresji. Ta książka jest jak mapa, która wskazuje różne drogi do wyjścia z choroby.

data:  3 Maja 2018 o 09:20
zdjęcie: autor: Amelia Gruszczyńska 
tekst: autor: Amelia Gruszczyńska

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.