“13 powodów” to nie powód!

Wyszłam z depresji i myśli samobójczych już jakiś czas temu. Wciąż jednak jestem pod stałą opieką psychologa, bo czasem, jak zajdzie słońce na moim niebie, to razem z nim odchodzi moje pozytywne nastawienie do świata i życia.

Jak większość nastolatek w dzisiejszych czasach, uwielbiam oglądać seriale, szczególnie te „młodzieżowe”. Tak też było z serialem „13 powodów”. Moje koleżanki z klasy oglądały go i były zachwycone. Żadna z nich jednak nie miała wcześniej poważniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym. Mówiły „spodoba Ci się, jest o depresji, a Ty się na tym przecież znasz”. Miałam wtedy akurat wolne w szkole, więc mogłam sobie pozwolić na taką formę „relaksu”.  Obejrzałam 13 odcinków w dwa dni… Nie będzie to spoiler, jeśli powiem, że główna bohaterka popełniła samobójstwo. To było wiadomo to od pierwszego odcinka.

Film jako “wyzwalacz”

Scena, w której Hannah Baker odbiera sobie życie, jest na tyle realistyczna i przekonująca, że po raz pierwszy od dawna dostałam napadu paniki i płaczu („normalni” ludzie najczęściej po prostu odwracali wzrok). Odcinek, w którym zostało to pokazane skończyłam oglądać w środku nocy. Siedziałam sama na łóżku, w ciemnym pokoju i płakałam. Płakałam tak, jak w moich najgorszych stanach z przeszłości. Wróciły wszystkie wspomnienia. Lęk, że ktoś z mojego otoczenia następnego dnia nie przyjdzie do szkoły i nigdy więcej tej osoby nie zobaczę. Ból za każdym razem, gdy widziałam rany moich bliskich, którym nie byłam w stanie pomóc. Wyrzuty sumienia związane z brakiem wystarczającej ilości godzin w dobie na pomoc wszystkim dookoła i rozpacz po samobójstwach (nieudanych i udanych). Płacz mnie tak wykończył, a cała sytuacja na tyle odebrała świadomość, że nie wiedziałam nawet, kiedy zasnęłam.

Następnego dnia wróciła do mnie kolejna rzecz – tzw. „MYŚLI S.”. Chodziłam ponad tydzień rozmyślając o tym, co by było, gdybym popełniła samobójstwo. Jak mogłabym to zrobić? Powinnam zostawić list, czy może nagrać wiadomości głosowe – jak w serialu. Dla jasności dodam, że w moim życiu wówczas nic szczególnego się nie zmieniło. Te same relacje z ludźmi. Te same zajęcia w tych samych godzinach. No, prawie – miałam wolne, więc chyba powinnam być szczęśliwsza, niż przy codziennej dawce stresu szkolnego. Było wręcz przeciwnie, byłam smutna. Pomyślałam wtedy, że chyba zwariowałam. Nie wiedziałam co się dzieje. Wiedziałam jednak, że nie po to wyszłam z depresji, żeby znowu tak żyć.

Moje “ja” jest już silniejsze!

Po ponad tygodniu poszłam na wcześniej umówioną wizytę do psychologa. Na pytanie „Jak Ci minęło wolne?” odpowiedziałam: „A wie Pani, oglądałam taki serial…”. Opowiedziałam krótko fabułę i dodałam, że mniej więcej od tego czasu zaczęłam znowu intensywniej myśleć o samobójstwie. Wtedy stało się jasne, jak bardzo ten serial wpłynął na mnie. Byłam jednak na tyle świadoma, żeby móc i chcieć o tym porozmawiać, a nie podjąć konkretne działania.

Minęło już sporo czasu od tej rozmowy, jednak wczoraj trafiłam na artykuł zamieszczony na stronie Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego: link. Zobaczyłam, że to, co ja przeżyłam, spotkało też dużo więcej ludzi na całym świecie po obejrzeniu „13 powodów”. Okazało się, że to nie ze mną jest coś nie tak i że przypuszczenia moje i mojej Pani Terapeutki były prawdziwe: serial “13 powodów” stał się swoistym “wyzwalaczem”.

Optymistyczne w tym wszystkim jest to, że świadomość osoby, która wyszła z depresji, jest dużo większa. Stałam się dzięki chorobie dużo bardziej wyczulona na wszelki możliwy nawrót i nie poddaję się w walce o lepsze jutro. W przypadku depresji, kiedy zdarzają się nawroty, prawdziwą siłą jest to, żeby je pokonać, a nie w nich tkwić.

O samobójstwach młodzieży warto i należy mówić. Jednak niesamowicie ważny jest sposób przekazania tych informacji. Jest to delikatna materia, a grupa docelowa tego serialu może różnie na to reagować. Moje koleżanki skupiły się głównie na tym, że “w takim razie każdy powinien popełnić samobójstwo przy takich powodach”, zamiast dostrzec, że jest to realny i coraz większy problem naszego społeczeństwa i dramat wielu rodzin.

data:  1 Cze 2017 o 11:38
zdjęcie: screenshot: https://www.youtube.com/watch?v=lzZXkIRV6Gw 
tekst: autor: Antonina Dudek

2 thoughts on ““13 powodów” to nie powód!

  1. Przeciez ten serial to zupelna odwrotnosc tego co Ty tu napisalas. Serial ZACHECA do samobojstwa. Hannah przekazuje tym osobom w kasetach, ze to oni sa powodem jej smierci, pokazuje im, ze tak ja zniszczyli, ze maja sie teraz uwazac za osobe, ktora nie powinna zyc, bo odebrali zycie innej osobie. Ona sprawia zeby oni poczuli sie jak mordercy, mieli poczucie winy. Jedyna osoba, ktora zrobila nieodwracalna krzywde to Bryce(?), a tak wlasciwie po moich wnioskach ona sama tam poszla wiedzac, ze on ja zgwalci tylko po to zeby miec KONKRETNY powod do samobojstwa, bo wszystko dalo sie odkrecic, gdyby ona tylko chciala, bo serial ukazuje tez, ze ona wpadla w swoj problem psychiczny po pierwszym incydencie z Justinem, czyli zanim sie wszystko zdarzylo nie miala depresji i mogla zebrac sie na odwage i walczyc o swoj wizerunek,a nie plakac w kacie i dawac sie wszystkim na sobie wyżywac. Alex pod koniec serialu glownie przez nia dokonuje proby samobojczej. Co Clay ma teraz w glowie? Pewnie nie jest do konca normalny. Dlaczego? Bo Hannah stwierdzila, ze to jego wina, ze nie zrobil w jej kierunku zadnego pierwszego kroku, bo przeciez ona nie mogla! Chlopak iaczej odbiera Twoje mysli niz Ty i Clay w ogole nie widzial tego, ze podoba sie Hannah. Hannah sama sie zniszczyla. Mogla powalczyc o swoje, ale sie poddala, a teraz sprowadza swoje wymyslne problemy na “pseudo oponentów” i uwaza sie za ofiare mimo, ze sama teraz popyche reszte tych znajomych do zrobienia sobie krzywdy.

  2. Trochę sie z Tobą zgodzę. Obwinia innych, ale sama zniszczyla życie swoim rodzica i przyjacielowi.
    Z jednej strony mam ochotę przytulić Hannah, alebz drugiej tak nia potrzasnac i wykrzyczec ze nie jest pepkiem świata….

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.