Czy mogę mieć depresję?

Zastanów się, czy ostatnio zaobserwowałeś u siebie kilka spośród poniższych dolegliwości:

 • zaburzenia koncentracji uwagi i trudności z zapamiętywaniem, gorsze oceny,
 • silny lęk i izolacja,
 • pobudzenie psychoruchowe,
 • długotrwałe poczucie niezrozumienia i smutku,
 • wycofanie się z kontaktów międzyludzkich,
 • utrata dotychczasowych zainteresowań,
 • objawy somatyczne (np. bóle głowy, brzucha, biegunki, duszności),
 • problemy ze snem, zmęczenie,
 • zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciała,
 • autoagresja, myśli i próby samobójcze

(za: Anna Morawska)

Jeśli takie objawy pojawiają się codziennie i trwają dłużej niż dwa tygodnie, nie lekceważ ich. Możesz mieć depresję. Więcej informacji o depresji: link

W przypadku depresji należy szukać pomocy w następujących placówkach:

 • Poradnie Zdrowia Psychicznego,
 • Ośrodki Interwencji Kryzysowej,
 • Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży).
To są instytucje funkcjonujące w całej Polsce, udzielające bezpłatnych usług.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111

Telefon jest bezpłatny, anonimowy, czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 22.00.

“Masz problem? Czujesz smutek, złość, bezsilność? Skontaktuj się z nami. Jesteśmy grupą osób pomagających poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Możesz opowiedzieć nam o tym, co przeżywasz.”

Więcej informacji: link

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

Telefon jest bezpłatny, anonimowy, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.00.

“Specyfiką Dziecięcego Telefonu Zaufania jest jego dwoisty charakter z jednej strony jest to telefon zaufania, z drugiej pełni on również rolę telefonu interwencyjnego. Psycholodzy, pedagodzy, prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.”

Więcej informacji: link

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka – 22 654 4041

Telefon jest anonimowy, czynny w poniedziałki w godzinach 17.00 – 20.00.

“Podejrzewasz, że masz depresję? Wiesz, że chorujesz na depresję, lecz nadal masz opory przed pójściem do specjalisty? Może obawiasz się reakcji otoczenia na wiadomość, że leczysz się u psychiatry? Jesteś w trakcie leczenia, ale leki nie działają? Masz pytania, których nie zadałeś lekarzowi prowadzącemu? Twój bliski jest chory na depresję, a Ty nie wiesz jak możesz mu pomóc? Nie wstydź się zadzwonić. Nasi specjaliści – lekarze psychiatrzy czekają na Twój telefon. Nie stawiają diagnozy, nie leczą, bo tego nie da się zrobić przez telefon. Ale wytłumaczą, na czym polega leczenie oraz terapia osób z rozpoznaną depresją, podpowiedzą co robić i udzielą wsparcia.”

Więcej informacji: link

Antydepresyjny Telefon Zaufania Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00

Telefon czynny jest w każdą środę i w czwartek w godzinach 17.00 – 19.00.

“Jeśli podejrzewasz u siebie lub Twojego bliskiego depresję, jeśli sądzisz, że dzieje się z Tobą coś poważniejszego niż chwilowe obniżenie nastroju, stres czy przemęczenie – nie wahaj się i skontaktuj się ze specjalistą. Zadzwoń!”

Więcej informacji: link


Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

“Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę istnieje po to, aby zapewnić każdemu dziecku bezpieczne dzieciństwo. Chronimy dzieci przed krzywdzeniem i pomagamy tym, które doświadczyły przemocy. Realizując naszą misję: uczymy dorosłych, jak traktować dzieci, żeby ich nie krzywdzić, pokazujemy im, jak reagować, gdy podejrzewają, że dziecku dzieje się krzywda, uczymy dzieci, jak mogą uniknąć przemocy i wykorzystywania, oferujemy krzywdzonym dzieciom i ich opiekunom pomoc psychologiczną i prawną, wpływamy na polskie prawo, by jak najlepiej chroniło interes dziecka”

Więcej informacji: link

Fundacja Itaka

“Z wieloletniego doświadczenia Fundacji wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć ludzi jest depresja i inne zaburzenia nastroju. Spośród osób zaginionych chorujących na depresję zdecydowana większość zniknęła w dniu lub tuż przed wizytą u psychiatry. Dlatego Fundacja ITAKA od 2001 roku prowadzi Antydepresyjny Telefon Zaufania i cykliczne kampanie „STOP DEPRESJI”. Celem prowadzonych działań jest zwrócenie uwagi na problem depresji jako choroby, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny. Depresji można i trzeba zapobiegać, a w przypadku choroby trzeba ją leczyć.”

Więcej informacji: link

Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji

“Celem działalności Stowarzyszenia jest m.in. prowadzenie działalności w zakresie ochrony i promocji zdrowia psychicznego, w tym: informowanie społeczeństwa o przyczynach, skutkach, objawach, przebiegu i leczeniu depresji, upowszechnianie wiedzy o współczesnych metodach leczenia chorób psychicznych, a w szczególności o osiągnięciach medycyny w tej dziedzinie na świecie, kształtowanie zachowań i stylów życia korzystnych dla zdrowia psychicznego oraz zapobieganie uzależnieniom, świadczenie szeroko pojętej pomocy osobom cierpiącym na depresję i ich rodzinom, rozwijanie kontaktów z krajowymi i zagranicznymi środowiskami związanymi z działalnością statutową Stowarzyszenia, skupianie wokół idei Stowarzyszenia lekarzy i naukowców z kraju i zagranicy oraz innych osób i instytucji popierających cele Stowarzyszenia, profilaktyka i promocja zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu osób z zaburzeniami psychicznymi.”

Więcej  informacji: link